Інформація |

Архіви


ГОЛОВНИЙ БІЛЬ

Головний біль – це одна з найпоширеніших скарг. Хоча найчастіше головний біль не є ознакою серйозних захворювань, все ж таки є випадки, коли необхідна медична допомога. Головний біль – це симптом, тобто. сигнал про будь-яке пошкодження або порушення.

Близько 90% всіх головних болів відносяться до однієї з трьох категорій:

• головний біль напруги,

• головний біль, пов'язаний з підвищенням артеріального тиску,

• кластерний головний біль

• мігрень.

Причини та клінічні прояви головного болю

Головні болі напруги часто супроводжуються напругою м'язів спини та плечей. Вони можуть бути викликані емоційним та психологічним стресом, депресією та тривогою.

До симптомів головного болю напруги відносяться:
- постійний, не пульсуючий головний біль;

- почуття напруги, тиску в ділянці голови та шиї;

- відчуття дискомфорту, яке не посилюється або лише трохи збільшується під час виконання щоденних справ.

Вміння розслабитися за допомогою медитації, гіпнозу, музичного та відео супроводу, а також техніки управління стресом може допомогти запобігти виникненню головного болю напруги.

Кластерні (ще говорять гістамін-залежні) головний біль зазвичай дуже сильні. Найчастіше вони бувають у чоловіків середнього віку.

Кластерний головний біль швидко посилюється і продовжується від 30 хвилин до 2 годин. Жодних ознак, що передвіщають наступ або закінчення нападу кластерного головного болю, не існує.
До симптомів кластерного головного болю відносяться:

- постійний гострий біль в області ока, що часто повторюється в один і той же час доби;

- почервоніння ока, сльозотеча та закладеність ніздрі (на одній стороні обличчя);

- набряк повік ока.

Якщо у вас кластерний головний біль, не рекомендується приймати лежаче положення, це може лише погіршити стан. Звичайні безрецептурні знеболювальні препарати можуть не допомагати проти кластерного головного болю. Зверніться до лікаря, він може виписати спеціальні препарати чи запропонувати інші методи терапії.

Раптовий сильний головний біль (часто зі втратою свідомості або порушенням чутливості в будь-якій ділянці тіла) виникає при крововиливі в мозок (геморагічному інсульті). Як правило, воно відбувається при підвищенні артеріального тиску та атеросклерозі мозкових судин. Головний біль у цьому випадку часто описують дуже емоційно: "це найстрашніший головний біль, який я коли-небудь відчував", "у мене в голові ніби щось розірвалося".

Цей грізний стан часто закінчується плачевно: наступним стійким порушенням рухів та чутливості, або навіть летальним кінцем. Прогноз багато в чому залежить від своєчасної та кваліфікованої лікарської допомоги, тому у таких випадках “швидку допомогу” треба викликати негайно. Нерідко біль супроводжується нудотою, запамороченням, двоїнням у власних очах.

Схожий біль може спостерігатися при гематомі (скупченні крові) під мозковою оболонкою або при абсцесі (нагноєнні) мозку.

Широко поширений і так званий психогенний головний біль. Під цією назвою поєднують головний біль, що є наслідком психічного або фізичного напруження, а також біль при тривожних станах та депресії.

При подібних станах буває важко описати характер болю - вона може виявитися то ниючою, то давить, то зосередженою в потиличних, скроневих або лобових областях, то поширеною по всій голові.

Діагностика та лікування таких болів індивідуальні для кожного хворого та найчастіше вимагають залучення фахівців з медичної психології та психоневрології.

Часто причина головного болю криється за межами порожнини черепа. Наприклад, шийний остеохондроз, спондилоартрит, радикуліт та інші захворювання цього відділу хребта часто супроводжуються головним болем.

Причиною болю у лобовій та скроневих областях може стати запалення придаткових пазух носа – наприклад, гайморит чи фронтит. Головний біль та порушення чутливості обличчя стають проявом невралгії трійчастого чи лицевого нервів.

Ще один різновид головного болю – токсичний. Він виникає при отруєннях різними хімікатами або як побічний ефект прийому лікарських препаратів. Так, наприклад, головний біль часто викликають ліки, що знижують артеріальний тиск, нітрати, психотропні засоби та багато інших речовин. Приватним випадком токсичного головного болю є всенародно відоме похмілля; при ньому голова болить через вплив оцтового альдегіду – токсичного продукту розпаду етилового спирту.

Розлитий головний біль може виникнути у здорової людини в задушливому приміщенні (через банальний дефіцит кисню для мозку). Її можуть викликати чадний газ, автомобільні вихлопи, випаровування від фарби, що висохне, і просто різкі запахи, нехай навіть приємні.

Сильний головний біль супроводжує сонячний та тепловий удари.

У більшості випадків таке поєднання, як сильний головний біль та нудота, є ознакою захворювань нервової системи. У той же час причиною виникнення даного стану може стати черепно-мозкова травма, забій або набряк мозку.

Механічну дію на ділянку голови провокує підвищення внутрішньочерепного тиску, внаслідок чого виникає блювання та головний біль.

Якщо напади головного болю почалися ні з того ні з сього і швидко стали регулярними та інтенсивними, не варто відкладати візит до невролога – такий біль часто буває першим проявом пухлини головного мозку.

Менінгіт. Дане інфекційне захворювання характеризується запаленням оболонок спинного та головного мозку. Серед його симптомів – нудота, температура, біль голови, поява темних плям на тілі. При менінгіті хворий відчуває сильні болі при спробі привести голову до грудей чи розігнути ноги в колінах. Тим не менш, діагностувати цю хворобу в домашніх умовах неможливо, це можуть зробити лише інфекціоністи та невропатологи.

Бореліоз. Це трансмісивне захворювання впливає на шкіру людини, на її суглоби, а також на нервову та серцево-судинну систему. Серед його ознак – запаморочення, нудота, слабкість, біль голови.

Артеріальна гіпертензія є найчастішою причиною головного болю.

Якщо у вас хронічний головний біль (3 і більше разів на тиждень протягом декількох місяців), зверніться до лікаря.

Головний біль і нудота може виникати при цукровому діабеті, коли хворий не дотримується приписів лікаря або анорексії.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial