Інформація |

Архіви


Катаракта

КАТАРАКТА Катаракта (лат. cataracta від др.- греч. καταρράκτης — «водоспад») — захворювання очей, пов'язане з помутнінням кришталика. Основною ознакою є поступове погіршення зору на одному або обох очах: зображення стає каламутним і розпливчатим, неначе перед очима з'явилася целофанова плівка або запітніле скло. Симптоми катаракти. Найбільш частим симптомом катаракти є зниження гостроти зору. Залежно від розташування помутніння  кришталика в центрі або на периферії зір може знижуватися або залишатися високим. Якщо катаракта починає розвиватися на периферії кришталика, пацієнт може не відчувати жодних змін в зорі. Така катаракта виявляється випадково на профілактичному огляді лікарем. Чим ближче до центру знаходиться помутніння кришталика, тим серйозними стають проблеми із зором. При розвитку помутніння в центральній частині кришталика (його ядрі) може з'явитися або посилитися короткозорість, що виявляється поліпшенням зору поблизу, але погіршенням зору удалину. Цим пояснюється те, що людям з катарактою дуже часто доводиться міняти окуляри. Багато літніх пацієнтів в такій ситуації відзначають ту обставину, що загублена на п'ятому десятку життя здатність читати і писати без плюсових окулярів на деякий час нез'ясованим чином повертається. При цьому предмети видно нечітко, з розмитими контурами. Зображення може двоїтися. Зіниця, яка зазвичай виглядає чорною, може набути сіруватий або жовтуватий відтінок. При катаракті, що набрякає, зіниця стає білою. Люди з катарактою можуть скаржитися на підвищену або понижену світлочутливість. Так, деякі говорять, що світ довкола став якимсь тьмяним. З іншого боку, непереносимість яскравого світла,  в похмуру погоду або у сутінках покращення зору характерно для помутніння в центральній зоні кришталика. Найчастіше такі скарги спостерігаються при так званій задньокапсулярній катаракті. Всі перераховані симптоми є свідченням для звернення до лікаря. Вроджена  катаракта у дитини може виявитися косоокістю, наявністю білої зіниці, зниженням зору, що виявляється по відсутності реакції на беззвучні іграшки.   У ряді випадків хвороба може розвинутися під впливом зовнішніх чинників, наприклад, під впливом випромінювання, або в результаті деяких захворювань, зокрема цукрового діабету. У більшості своєму катаракта — це природний результат старіння. Фізично помутніння кришталика обумовлене денатурацією білка, що входить до складу цього органу. Причина катаракти Кришталик ока є кристально-прозорою структурою. Основна його функція — фокусування світлових променів на сітківці для створення ясного і чіткого зображення. Кришталик знаходиться в капсулі. Коли гинуть старі клітки кришталика, вони накопичуються в капсулі і приводять до помутніння кришталика, який ніби то  покривається мало прозорою плівкою. В результаті змінюється заломлююча сила кришталика, а головне — промені світла просто перестають проходити через нього. Види катаракти  

  • Вроджена катаракта
Народження дитини з вже помутнілим кришталиком. Залежно від інтенсивності такого помутніння показано або лікування, або спостереження. При незначному помутнінні і відсутності розвитку катаракти зорова система дитини розвивається нормально. Якщо ж катаракта прогресує, то зір може погіршати аж до сліпоти.
  • Набута катаракта
Існує багато форм: травматичні (в результаті різних травм ока), ускладнені (в результаті яких-небудь перенесених очних захворювань або пов'язані із загальними захворюваннями: цукровим діабетом, захворюваннями щитовидної залози) і вікові (унаслідок загального процесу старіння організму).
  • Вторинна катаракта
Помутніння задньої капсули кришталика після хірургічного лікування. Вторинна катаракта не є наслідком неякісно проведеної операції. Ці помутніння можуть з'явитися у ранній або пізній післяопераційний період (навіть після декілька років після проведення операції). При цьому відмічається  зниження зору, може з'явитися туман перед очами. Розвиток катаракти Найчастіше доводиться стикатися з віковими катарактами. Перші початкові помутніння в кришталику зазвичай з'являються вже після 40–50 років. Розвиток катаракти може тривати від декількох місяців до декількох років. Інколи її розвиток припиняється на початкових стадіях, тоді погіршення зору буде незначним. Але якщо воно триває, то зір погіршується аж до сліпоти. Супутні захворювання Частим супутнім захворюванням при катаракті є глаукома. Глаукома — небезпечне хронічне захворювання очей, яке характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску. При  відсутності лікування глаукома викликає незворотне зниження зорових функцій, аж до повної сліпоти. Зір, втрачений унаслідок глаукоми, не відновлюється. Якщо при катаракті виявлена глаукома, то спочатку проводять лікування глаукоми, а потім — катаракти. Профілактика катаракти:
  1. Включити в раціон живлення продукти, що містять лютеїн, бета-каротин, екстракти лікувальних рослин – чорниці і очанки лікарської.
  2. Приймати вітаміни групи В, А, Е, С.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial