Інформація |

Архіви


ЗАХВОРЮВАННЯ ПЕЧІНКИ І ЖОВЧОВИВІДНИХ ШЛЯХІВ. ЧАСТИНА 1

Печінка – найбільший залозистий орган в організмі людини, і її маса становить 1,5-2 кг.
На внутрішній поверхні печінки, в середній її частині розташовуються так звані ворота, через які до органу підходить печінкова артерія і виходить ворітна вена, а також загальний печінковий протік, що виводить з печінки жовч. Основною структурною одиницею печінки є печінкова часточка.
Вона утворюється за рахунок поділу печінкової тканини сполучнотканинною капсулою, що проникає вглиб органу. Печінкову часточку складають клітини печінки, звані гепатоцитами, які з'єднуються між собою ярусами, оточуючи жовчні ходи, венули і артеріоли.

Жовчні ходи виходячи з печінкової часточки, утворюють жовчні протоки, які зливаються в правий і лівий, а потім в загальний печінковий протік. Далі печінкова протока ділиться на дві частини, одна з яких переходить в загальний жовчний протік і відкривається в 12-палій кишці, а інша – в протоку міхура і закінчується жовчним міхуром, що знаходиться під воротами печінки.
У часточках печінки виробляється жовч і по протоках надходить в жовчний міхур, де і накопичується. У жовчному міхурі може збиратися до 60 мл жовчі. Для участі в травленні жовч по протоках виходить з міхура в 12-палу кишку. Вихід жовчі регулює міхуровий сфінктер (жом Люткінса), що розташовується в шийці жовчного міхура, і сфінктер Одді, розташований біля входу до 12-палої кишки. Основним сигналом для виходу жовчі служить прийом їжі і надходження її в шлунок. Коли міхурової жовчі недостатньо для перетравлення їжі (наприклад, переїдання або вживання занадто жирної їжі), жовч з печінкової протоки безпосередньо надходить в 12-перствну кишку, минаючи жовчний міхур.

ОСНОВНІ ФУНКЦІЇ ПЕЧІНКИ І ЖОВЧНОГО МІХУРА

1. Печінка бере участь у травленні, виділяючи жовч. Жовч сприяє розщепленню жирів, підвищує активність ферментів кишечника і підшлункової залози, нейтралізує кисле середовище шлункового вмісту, забезпечує всмоктування амінокислот, холестерину, жиророзчинних вітамінів і солей кальцію, пригнічує розмноження бактерій.
2. У печінці відбувається знешкодження різних токсичних чужорідних речовин шляхом перетворення їх в нешкідливі, менш токсичні або такі сполуки, що легше видаляються з організму.
3. Гепатоцити здійснюють синтез, депонування і розпад глікогену, перетворення галактози і фруктози в глюкозу, утворення глюкози з інших сполук. Все це компоненти вуглеводного обміну, завдяки якому наш організм забезпечується енергією.
4. Участь печінки в жировому обміні виражається в синтезі холестерину, тригліцеридів (що запасають енергію), фосфоліпідів і ліпопротеїдів, гідролізі тригліцеридів і утворенні кетонових тіл, жовчних кислот, необхідних для перетравлення і всмоктування жирів в кишечнику.
5. У печінці відбувається синтез альбумінів, фібриногену, протромбіну та інших факторів згортання крові, виробляються гепарин, альфа-бета (частково) глобуліни.
6. Баланс білків, жирів і вуглеводів в організмі також підтримується печінкою. При нестачі надходження з їжею вуглеводів печінка починає їх синтезувати з білка, а при надлишку вуглеводів і білків в їжі – переробляє їх надлишок в жири.
7. Без участі печінки неможливі обмін гормонів, вітамінів, ферментів, пігментів і підтримання кислотно-лужної рівноваги крові.

ОСНОВНІ ПРИЧИНИ ЗАХВОРЮВАНЬ ПЕЧІНКИ І ЖОВЧОВИВІДНИХ ШЛЯХІВ
1. Інфекції, вплив найпростіших (лямблії) або гельмінтів (печінковий сисун).
2. Захворювання серцево-судинної системи, легенів, ЛОР-органів, цукровий діабет, хронічні захворювання шлунка і кишечника, інфекції сечостатевої системи, алергія, травми. При цих захворюваннях відбувається вторинне ураження печінки.
3. Вплив лікарських засобів, таких як засоби для наркозу, снодійні, психотропні, анальгетики, зокрема НПЗЗ, протитуберкульозні, протипротозойні, діуретики, антикоагулянти, анаболічні стероїди, контрацептиви – всього понад 300.
4. Вплив токсичних речовин (наприклад, солей важких металів, продуктів переробки нафти, ароматичних вуглеводнів, хлор- і фосфорорганічних сполук та ін.) і алкоголю.
5. Стаз (застій) жовчі.

ОСНОВНІ ФАКТОРИ, ЩО СПРИЯЮТЬ РОЗВИТКУ ЗАХВОРЮВАНЬ ПЕЧІНКИ І ЖОВЧОВИВІДНИХ ШЛЯХІВ
• Нераціональне харчування (надлишок висококалорійної їжі і недолік рослинних волокон, великі інтервали між прийомами їжі).
• Вроджені аномалії жовчного міхура жовчовивідних шляхів.
• Гіподинамія та ожиріння
• Часті запори
• Порушення іннервації жовчного міхура.
• Підвищення внутрішньочеревного тиску через вагітність або інтенсивні занятття спортом.
• Часті стреси

ОСНОВНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ПЕЧІНКИ І ЖОВЧОВИВІДНИХ ШЛЯХІВ
1. Гепатити (гострі і хронічні) – запальні ураження печінки, що викликаються вірусами, найпростішими, гельмінтами або токсичними речовинами. Прогресуючий гепатит небезпечний для розвитку цирозу.
2. Цироз печінки – велике ураження органу, при якому відбувається загибель гепатоцитів і поступове заміщення тканин печінки сполучною тканиною. Підсумком стає припинення функціонування органу і загибель хворого.
3. Дистрофія внаслідок первинного порушення обміну речовин в гепатоцитах – жирова, пігментна, холестатична, гепатоз.
4. Розлад жовчоутворення і жовчовиведення.
5. Жовчнокам'яна хвороба (холелітіаз).
6. Холецистит (гострий і хронічний) - запалення жовчного міхура, яке може розвинутися як на тлі жовчнокам'яної хвороби (калькульозний холецистит), так і при відсутності каменів.
7. Холангіт – запалення жовчовивідних протоків.
8. Дискінезія жовчовивідних шляхів – порушення рухової функції жовчного міхура і протоків. Якщо функція знижена – дискінезія по атонічному типу, якщо жовчний міхур постійно знаходиться в тонусі – дискінезія за гіпертонічним типом.

НАЙБІЛЬШ ЧАСТІ КЛІНІЧНІ ПРОЯВИ ЗАХВОРЮВАНЬ ПЕЧІНКИ І ЖОВЧОВИВІДНИХ ШЛЯХІВ:
Синдром малої печінкової недостатності: загальна слабкість і швидка стомлюваність, дратівливість, пітливість, головні болі, схильність до непритомних станів, тяжкість у правому підребер'ї, гіркота або металевий присмак у роті.
Можливі кровоточивість ясен, поява "синців" на гомілках і стегнах, на згинальних поверхнях передплічь.
Синдром портальної гіпертензії: метеоризм, рясне відходження газів, збільшення розмірів живота, геморой, набряки на ногах.
Синдром холестазу: свербіж шкіри, жовтушність шкіри, в тому числі «печінкові долоні», темний колір сечі, знебарвлений кал.

ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ З ПОРУШЕННЯМИ ФУНКЦІЇ ПЕЧІНКИ І ЖОВЧОВИВІДНИХ ШЛЯХІВ
* Харчування маленькими порціями 5-6 разів на день, останній прийом їжі – не пізніше, ніж за 3 години до сну.
* Оптимальна кількість рідини-1-1, 5 л в день.
* Після їжі бажано 30-40 хв перебувати в горизонтальному положенні для попередження застою жовчі.
* Слід виключити з раціону гостру, смажену, жирну їжу, алкоголь.
* У період ремісії бажано їсти продукти, багаті харчовими волокнами.
* У період загострення їжу, багату клітковиною, вживати не можна, вона повинна бути механічно і хімічно щадить, використання солі потрібно обмежити.
* Необхідно стежити за регулярністю стільця. Якщо потрібно проносне, перевагу слід віддати осмотичним препаратів - »наповнювачів".
* Пацієнтам з порушеннями функції печінки і жовчовивідних шляхів протипоказана робота, пов'язана з фізичною напругою, тряскою, потрібно уникати переохолодження.
* При гіпертонічному типі дискінезії показано обмеження продуктів, що стимулюють скорочення жовчного міхура (тваринні жири, м'ясні, рибні, грибні бульйони, яйця).

ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ ПАЦІЄНТІВ З ПОРУШЕННЯМИ ФУНКЦІЇ ПЕЧІНКИ І ЖОВЧОВИВІДНИХ ШЛЯХІВ
• Харчування маленькими порціями 5-6 разів на день, останній прийом їжі – не пізніше, ніж за 3 години до сну.
• Оптимальна кількість рідини-1-1, 5 л в день.
• Після їжі бажано 30-40 хв перебувати в горизонтальному положенні для попередження застою жовчі.
• Слід виключити з раціону гостру, смажену, жирну їжу, алкоголь.
• У період ремісії бажано їсти продукти, багаті харчовими волокнами.
• У період загострення їжу, багату клітковиною, вживати не можна, вона повинна бути менш механічною і хімічною, використання солі потрібно обмежити.
• Необхідно стежити за регулярністю випорожнення. Якщо потрібне проносне, перевагу слід віддати осмотичним препаратам – "наповнювачів".
• Пацієнтам з порушеннями функції печінки і жовчовивідних шляхів протипоказана робота, пов'язана з фізичною напругою, тряскою, потрібно уникати переохолодження.
• При гіпертонічному типі дискінезії показано обмеження продуктів, що стимулюють скорочення жовчного міхура (тваринні жири, м'ясні, рибні, грибні бульйони, яйця).
Лікуванням захворювань печінки і жовчовивідних шляхів займаються фахівці – гастроентерологи.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial