Інформація |

Архіви


Застосування препарату око-хелс при нейроофтальмологічних захворюваннях

Л.А.Войтко лікар-офтальмолог Олександрівської клінічної лікарні м. Києва
Використання інноваційної технології переробки продуктів харчування привело до того, що сучасна людина не отримує необхідний вміст амінокислот, мінералів, вітамінів, макро- і мікроелементів, які є дуже важливими для організму в цілому, і зокрема для підтримки функції зору. Погана екологія, нераціональне харчування, робота перед комп'ютером і таке інше – все це негативно впливає на зір людини. Тому на сьогоднішній день актуальним є питання пошуку препаратів природного походження, які могли б заповнити недолік нутриєнтів і позитивно впливали на організм людини. В даний час у розпорядженні офтальмологів є багато препаратів, що містять антоцианозіди чорниці. Більшість з них відноситься до так званих біологічно активних добавок (БАД).
Одним з представників цього класу є дієтична добавка ОКО-ХЕЛС (виробник – Helthyway Production, Inc) (США). Форма випуску – 30 желатинових капсул в пластиковому флаконі. ОКО-ХЕЛС – це натуральний комплекс на основі лікарських трав, вітамінів, амінокислот і антиоксидантів. У його склад входять: вітаміни А, Е, C, бета-каротин, ліпоєва кислота, кверцетин, екстракт чорниці канадської, очанки лікарської, лютеїн, лікопен і зеаксантин, а також l-гліцин, l-таурін, цистеїн.
Компоненти у складі дієтичної добавки ОКО-ХЕЛС добре відомі своїм позитивним впливом на зоровий аналізатор:
Вітамін А – є незамінним для нормального зору, приймаючи участь в синтезі зорового пігменту сітківки – родопсину, а його дефіцит викликає порушення нічного зору. Вітаміни А, Е, С, а також бета-каротин (провітамін А) та ліпоєва кислота добре відомі своїми антиоксидантними властивостями: будучи «пастками» для вільних радикалів, вони захищають клітинні мембрани від руйнування. Як свідчать результати досліджень, дефіцит цих вітамінів в раціоні підвищує ризик розвитку таких захворювань, як катаракта [1] і вікова дегенерація макули – жовтої плями [2].
Бета-каротин (провітамін А) – природний каротиноїд, важливий для нормальної роботи сітківки ока, сприйняття кольорів і адаптації у сутінках. Впливає на зниження риски розвитку катаракти.
Вітамін Е – найбільш потужний природний жиророзчинний антиоксидант, який захищає мембрани кліток від вільних радикалів. Він допомагає попередити дегенерацію жовтої плями сітківки ока і розвиток катаракти.
Вітамін С – антиоксидант. Покращує трофіку сітківки ока і відновлює тканинні механізми її захисту, підвищує стійкість організму до інфекцій.
Ліпоєва кислота – грає важливу роль в обміні речовин, необхідна для запобігання дегенерації жовтої плями сітківки ока, покращує функції зору.
Екстракт чорниці канадською – багате джерело біологічно активних речовин. Антоціанідові флавоноїди (антоціанідини), вітаміни, каротини, органічні кислоти і мікроелементи, що містяться в чорниці, надають виражену антиоксидантну дію, підсилюють біосинтез колагену, знижують проникність і ламкість капілярів, зменшують агрегацію тромбоцитів. В результаті вживання продуктів з чорниці покращується сутінковий зір, забезпечується профілактика катаракти, віковій дегенерації жовтої плями [3].
Екстракт очанки лікарською широко застосовується в народній медицині для лікування кон'юнктивіту та інших захворювань очей, використовується в профілактиці і на початковій стадії глаукоми та катаракти.
До складу дієтичної добавки ОКО-ХЕЛС входять також природні каротиноїди лютеїн і зеаксантин – головні пігменти жовтої плями, що розташована в центрі сітчастої оболонки очей і відповідальна за високу гостроту зору. Лютеїн володіє здатністю захищати сітківку від негативної дії ультрафіолетових променів, виконуючи екрануючу функцію. Кверцетин проявляє виражений антиоксидантний ефект, а також нормалізує проникність стінки капілярів і укріплює її. Амінокислоти цистеїн, l-таурін і l-гліцин у складі ОКО-ХЕЛС сприяють поліпшенню обміну речовин в структурах зорового аналізатора.
Метою нашого дослідження з'явилося вивчення ефективності дієтичної добавки ОКО-ХЕЛС при нейроофтальмологічних захворюваннях на тлі традиційної терапії. Дослідження проводилися в умовах офтальмологічного відділення Жовтневої клінічної лікарні (м. Київ) в період з червня по листопад 2009 року.
Матеріали і методи.
Використовувалася методика вживання дієтичної добавки ОКО-ХЕЛС, що рекомендована Гігієнічним висновком ГСЕЕ МОЗ України № 05.03.02-03/31781 від 25.06.2007 р. Методика полягала в пероральному вживанні по 1-2 капсули на день під час їди впродовж 2-х місяців. З метою вивчення ефективності вживання дієтичної добавки ОКО-ХЕЛС було проведене дослідження за участю 15 пацієнтів, серед яких з ВМД – 4 людини, з катарактою – 3 людини, з глаукомою – 3 чоловік, з астенопічними скаргами – 5 чоловік. До кінця курсу комплексного лікування у більшості пацієнтів (10 чоловік), що приймали комплекс ОКО-ХЕЛС з терапевтичним курсом лікування основного захворювання було відмічено підвищення гостроти зору різної міри, поліпшення офтальмологічної картини. Останні хворі (5 чоловік) відзначали поліпшення зору, але об'єктивно показники гостроти зору залишилися колишніми.
Також пацієнти відзначали наступне:
  • добра переносність комплексу (серед протипоказань – індивідуальна непереносимість окремих компонентів);
  • зручний режим прийому (не залежно від режиму прийому – до, під час або після їди);
  • немає необхідності в спеціальних умовах зберігання (умови зберігання – в сухому прохолодному місці, захищеним від світла, термін зберігання – 3 роки з дати виготовлення);
  • відсутність неприємного смаку капсул;
  • доступна ціна в порівнянні з аналогічними препаратами;
  • можливість підтримуючої терапії препаратом в домашніх умовах (курс лікування – 2 місяці, повторювати 3 – 4 рази в рік).
Висновки:
У всіх випадках після проведеного комплексного лікування із застосуванням дієтичної добавки ОКО-ХЕЛС наголошувався позитивний клінічний результат, що виявлявся в підвищенні гостроти зору і поліпшенні офтальмоскопічної картини. Негативного результату не отримано ні у одного хворого. Позитивний ефект від вживання дієтичної добавки ОКО-ХЕЛС виявлявся в повну силу після закінчення двох місяців після першого курсу і мав тенденцію до кумуляції після проведення повторного курсу. Терапевтичний ефект залишався відносно стабільним протягом півроку. Практично всі пацієнти, отримуючи ОКО-ХЕЛС відзначали суб'єктивне поліпшення зору і загального самопочуття. Дієтичну добавку ОКО-ХЕЛС можна рекомендувати як загальнозміцнюючий препарат, джерело вітамінів і амінокислот, для поліпшення стану органів зору, при регулярному носінні контактних лінз, при початковій стадії катаракти і глаукоми, а також після офтальмологічних операцій. Таким чином, впровадження в практику дієтичної добавки ОКО-ХЕЛС сприяє підвищенню ефективності офтальмологічної допомоги і якості життя пацієнта.
Література: 1. Taylor A., Hobbs M., 2001 2. Drobik-Slowik M. et al., 2007). 3. Fursova A. et al., 2005; Blodi B., 2004

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial