Інформація |

Архіви


Роздільне харчування

Усі бажають якомога довше залишатися молодими, красивими і здоровими. Але далеко не кожен для досягнення цієї мети готовий здійснювати будь-які дії - займатися спортом, правильно харчуватися. Тільки дві речі можуть примусити навіть самих ледачих піти в тренажерний зал або перечитати книги по дієтології - це любов і тепла пора року.
Тим, хто хоче позбутися зайвих кілограмів і при цьому бути здоровим та енергійним, дуже пощастило. Їм є з чого вибирати, адже людство за всю свою історію накопичило безліч «теорій і практик». Тому, обираючи дієту, необхідно ретельно зважити всі «за» і «проти», щоб не заподіяти шкоди своєму здоров'ю.
Наша розмова піде про одну з найбільш суперечливих концепцій сучасної дієтології, а саме про роздільне харчування. РІЗНІ ПІДХОДИ - ЄДИНА КОНЦЕПЦІЯ

Ідея правильного поєднання продуктів харчування не нова. У «Каноні лікарської науки» великий лікар і філософ Авіценна докладно описав, які види продуктів можна поєднувати при прийомі їжі, а його колега Цельс, що жив за часів Стародавнього Риму, роз'яснював, які продукти і в яких сполученнях несприятливі для засвоєння. Але, мабуть, засновником вчення про роздільне харчування по праву можна визнати академіка І. П. Павлова. Він і його колеги встановили, що кожному виду їжі відповідають різні за якістю і кількістю травні соки.

Інакше кажучи, різні класи речовин - білки, вуглеводи і жири - перетравлюються на різних ділянках травного тракту. Ґрунтуючись на працях Павлова, американський лікар Герберт Шелтон (1895-1985) заснував основні правила поєднання продуктів. Книга Герберта Шелтона «Правильне поєднання харчових продуктів» видається з 1928 р.
Сьогодні на книжкових прилавках, а також в електронному вигляді можна побачити книги по роздільному харчуванню. Найчастіше кожен автор вносить свої несуттєві зміни у власні правила роздільного харчування. Тому в даний час розрізняють декілька основних систем, в кожній з яких при збереженні загального принципу є свої «ізюминки» і «акценти».

Роздільне харчування по Шелтону.
Ніколи не споживайте вуглеводну та кислу їжу за один прийом.
Ніколи не споживайте концентровані білки і концентровані вуглеводи за один прийом (м'ясо з локшиною, рибу з хлібом і т.п.).
Ніколи не споживайте два концентрованих білка за один прийом.
Не споживайте жири з білками (вершки з м'ясом, вершкове масло з сиром і т.п.).
Не споживайте кислі фрукти з білками.
Молоко - окрема їжа, а не питво, тому краще вживати його окремо або не вживати зовсім.

Роздільне харчування по Геннадію Малахову.
Принципи харчування спрямовані, перш за все, на лікування найрізноманітніших захворювань. Кухня роздільного харчування Малахова задіяла відвари, настої, збори трав, овочеві та фруктові свіжо приготовлені соки.

Роздільне харчування по Семенової.
Надія Семенова радить виключити з раціону роздільного харчування всі молочні продукти, а також м'ясні, рибні супи та бульйони, і рекомендує переходити на вегетаріанське роздільне харчування як на найбільш здорове.

Роздільне харчування по Монтіньяку.
Мішель Монтіньяк закликає вживати їжу кілька разів на день і обмежити в раціоні «погані» вуглеводи. Його типове меню роздільного харчування на тиждень побудовано на відповідності продуктів і їх глікемічного індексу. До речі, згідно Монтіньяку, роздільне харчування і алкоголь сумісні, він рекомендує випивати щодня половину келиха червоного вина. Основна ідея роздільного харчування полягає в розділенні столів на білковий і вуглеводний.
Вуглеводний стіл включає продукти, основна складових яких - вуглеводи (продукти з борошно, злаки, картопля, крупи). Це так звана енергетична кухня. Швидко засвоювані вуглеводи і рослинна їжа повинні складати основу щоденного раціону.
Білковий стіл включає продукти, що містять білок (м'ясо, риба, яйця, горіхи). Наявність білків необхідно для нормальної життєдіяльності організму, але при роздільному харчуванні вони перетравлюються повністю, тому їх кількість слід звести до мінімуму. М'ясо достатньо споживати 1-2 рази на тиждень.

Одночасно вживаючи лише сумісні продукти, ми полегшуємо роботу нашого організму. Однорідна по хімічному складу їжа повністю перероблюється протягом 2-х годин і виводиться з організму.
При одночасному вживанні білків і вуглеводів виробляється кислотний і лужний секрет, внаслідок чого їжа повністю не перероблюється і накопичується в складках товстого кишечника.
Мінімальна перерва між вживанням білків і вуглеводів повинна становити не менше 3-х годин.

У ЗДОРОВОМУ ТІЛІ - ЗДОРОВИЙ ДУХ

За час свого існування теорія Шелтона придбала величезну армію прихильників у різних куточках земної кулі. Які аргументи вони висувають?
Прихильники роздільного харчування стверджують, що користь його очевидна: виробляється більше енергії, зникає хронічна втома, відновлюється нормальна діяльність шлунково-кишкового тракту. На їх думку, роздільне харчування сприяє нормалізації функцій всіх органів і систем, очищенню кишечника від осаду, що накопився від неперетравлених продуктів, усуненню неприємного запаху з рота, лікуванню дисбактеріозу, усуненню запорів, виведенню шлаків з організму, зниженню надмірної маси тіла.

ПОДІЛЯЙ НЕПОДІЛЕНЕ?

 

Навіть ті, хто дотримується концепції роздільного харчування, визнають, що теорія Шелтона має певні «мінуси». Людина постійно, особливо на самому початку, відчуває почуття голоду, хоча організм і одержує всі необхідні речовини. Насолоди від їжі вона не отримує. Певний дискомфорт пов'язаний і з необхідністю постійно контролювати режим харчування (думки зайняті складанням майбутнього меню, пошуком збалансованих рецептів роздільного харчування).
Фахівці-дієтологи більш радикальні. Справа в тому, що система роздільного харчування ніде в світі не отримала офіційного визнання. На думку більшості фахівців, ця система в принципі «ненаукова» і виглядає щонайменше сумнівно.


По-перше,
продуктів, які б містили чисті білки, жири і вуглеводи, в природі практично не існує (виняток - чистий цукор або білок яйця). Отже, роздільне харчування неможливе в принципі.


По-друге,
в процесі еволюції травний тракт людини пристосовувався до змішаного харчування. Народи, які населяють різні континенти, їли змішану їжу. Крім того, деякі продукти краще засвоюються організмом саме в поєднанні, наприклад, зернові продукти - з молоком або бобовими. Білки цих продуктів взаємно збагачують один одного. Недарма у традиціях кожного народу існують такі страви, як плов (в Середній Азії), рис із бобовими або молоком (в Індії), каша з молоком (у Росії).

По-третє, неперетравлена їжа, згідно Шелтону, перебуваючи в шлунку і кишечнику, починає гнити, що призводить до утворення токсинів, що отруюють організм. Більшість дієтологів негативно ставляться до цього твердження. У здорової людини їжа в травному тракті перетравлюється, а не відкладається. Крім того, в шлунку здорової людини виробляється соляна кислота, під впливом якої гинуть мікроорганізми, що викликають процеси гниття.

Що ж стосується заборони на одночасне вживання білків і жирів, то, на думку більшості дієтологів, білки активізують переробку жирів.
Нарешті, деякі фахівці не тільки не вірять в користь концепції роздільного харчування, а й вважають її небезпечною для здоров'я (мова йде тільки про багаторічних послідовників дієти роздільного харчування). При перетравленні білків організм виробляє одні ферменти, при засвоєнні вуглеводів - інші. Якщо довго дотримуватися роздільного харчування, то організм втрачає здатність одночасно виробляти і ті й інші ферменти. Фактично перехід на роздільне харчування детренирує органи травлення, оскільки не дає повноцінного навантаження на різні ферментні системи. В результаті люди, які привчилися до роздільного раціону, вже ніколи не зможуть повернутися до повноцінного змішаного харчування.

Супротивники теорії роздільного харчування акцентують увагу на надмірній «злостивості», що нібито притаманна натуропату. Виявляється, між характером харчування та настроєм існує прямий взаємозв'язок. Кожен, хто відчував тривалі перерви між прийомами їжі, міг перевірити це на собі. Голодна людина, як правило, практично завжди неврівноважена, нестримана і злісна. Можливо, за цим криється древній інстинкт мисливця, що «підстьобує» до активних пошуків видобутку. Але варто тільки поїсти, як світ навколо відразу ж змінюється, причому явно в кращу сторону.

Дійсно, гарний настрій прямо залежить від вмісту в головному мозку деяких нейромедіаторів, зокрема, серотоніну, допаміну і норадреналіну. Серотонін синтезується в мозковій тканині тільки з амінокислоти L-триптофан, яка надходить в головний мозок з спожитого з їжею білка, наприклад, м'яса. Порівняно недавно було встановлено, що це відбувається тільки в тому випадку, якщо з кишечника в кров білки і вуглеводи надходять одночасно! Вуглеводи, що всмокталися в кров у вигляді глюкози, проникають у головний мозок і відкривають доступ в головний мозок триптофану. А потім у головному мозку з триптофану синтезується серотонін, який поряд з допаміном дає відчуття приємного умиротворення, що настає невдовзі після їжі.
Таким чином, роздільне харчування являє собою не що інше, як прямий шлях до зниження надходження L-триптофану в мозок і, відповідно, зменшення вмісту в головному мозку нейромедіаторів «гарного настрою». Підсумок сумний: збільшення кількості випадків немотивованих депресій.

А ВТІМ ...
Заради справедливості слід визнати, що багато чого в теорії роздільного харчування не суперечить здоровому глузду. Наприклад, прийом їжі кілька разів на день (дрібно) - набагато корисніше, ніж голодування протягом дня і щільна вечеря ближче до півночі. Та й смажене м'ясо з овочами справді легше засвоюється організмом, ніж м'ясо із смаженою картоплею.
Дієтологи нерідко чують від своїх пацієнтів, що ті, які харчувались відповідно до рекомендацій Шелтона, досягли значних успіхів у зниженні ваги. Чому так відбувається? Відповідь досить проста. Всі ці люди ставляться до того психологічного типу, якому для досягнення будь-якої мети потрібні жорсткі рамки, чітка система. І система Шелтона цілком відповідає таким потребам.

Якщо людина все життя харчувалася правильно і дотримувалася будь-яких дієт, то роздільне харчування навряд чи дасть очікуваний результат - значну втрату ваги. Але якщо вона ніколи не слідкувала за своїм раціоном і була нерозбірливою в їжі, то, без сумніву, перейшовши на систему Шелтона, дійсно почне худнути, але не тому, що почала роздільно харчуватися. Просто людина, яка раніше не приділяла особливої уваги своєму харчуванню, починає вживати в їжу значно більше овочів і фруктів і менше жирів, відмовившись від таких ласощів, як ковбаса і тістечка.

СТИЛЬ ЖИТТЯ.
Всі ті, хто вирішив віддати перевагу роздільному харчуванню, повинні пам'ятати, що будь-яка різка зміна в багаторічних звичках харчування може принести більше шкоди, ніж користі. Перебудові способу харчування обов'язково повинен передувати розвантажувальний день, щоб підготувати обмін речовин і вивести шлаки з організму.

У той же час необхідно відзначити, що схуднути швидко вдається не всім, адже роздільне харчування - це не дієта, що розрахована на тиждень чи місяць. Роздільне харчування - це стиль життя. І якщо прийняти рішення турбуватися про своє здоров'я постійно, а також включити в комплекс схуднення зарядку, йогу, масаж або інші фізичні навантаження на організм, то результат не змусить себе довго чекати!

Підготувала Олександра Демецька.

Джерело: Науково-популярний журнал «Фармацевт Практик» № 6 2011 р.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial