Інформація |

Архіви


Розторопша Плямиста

РОЗТОРОПША ПЛЯМИСТА Silybum marianum (L.) Gaertn

Синонім: Молочний чортополох Сімейство: Айстрові (Asteraceae).

Опис:

Розторопша плямиста поширена в центральній і південній смузі європейської частини СНД, на Кавказі, у південній частині Західного Сибіру, в Середній Азії, в Західній Європі, Малій Азії, Північній Африці та південній частині Австралії. Розторопша плямиста - однорічна невибаглива рослина з прямостоячим стеблом до 150 см довжиною. Листя великі, перисто-лопатеві або перисто-розсічені, шкірясті, темно-зелені, поцятковані блискучими білими смугами. Квіти зібрані в круглі кошики на кінцях кожного стебла. Квіти трубчасті, рожеві, фіолетові або білі. Розмножується насінням. Плоди - сім'янки яйцеподібної форми, злегка здавлені з боків, довжиною 5-8 мм, шириною 2-4 мм. Поверхня гладка, блискуча, іноді матова. Плоди плямисті, від чорного до світло-коричневого кольору. Запах відсутній. Смак ледь гіркуватий.

Період збору:

Лікарською сировиною є плоди розторопші плямистої - Fructus Silybi mariani. Плодоносить розторопша в серпні-вересні. Під час заготівлі сировину збирають, сушать і очищають від домішок.

Діючі речовини:

Головною складовою лікарської рослини розторопші є флавоноїди - силімарин. Силімарин представляє собою суміш 4 ізомерів флавонолігнанів (силібінін, ізосилібінін, силідіанін і силіхрістін). Крім того, в сировині виявлені такі мікроелементи, як цинк, мідь, селен, вітаміни А, Е, Д, квертецін, поліненасичені жирні кислоти, деякі амінокислоти - всього близько 200 біохімічних компонентів, чим зумовлене багатобічне вживання розторопші. Силімарин володіє вираженою протекторною (захисною) і відновлювальною клітини печінки дією, надає антиоксидантний, детоксикуючий (знешкоджує токсини і отрути) ефект.

Застосування:

  • Препарати з розторопші плямистої покращують утворення та виведення жовчі, секреторну і рухову функції шлунково-кишкового тракту, підвищують захисні властивості печінки по відношенню до інфекцій і різним отруєнь.
  • Застосовується для лікування таких захворювань печінки як гепатит, цироз, токсичних уражень печінки та селезінки, при жовчних каменях, жовтяниці.
  • Також використовується для лікування виразок гомілки, що важко загоюються, для лікування варикозного розширення вен, геморою.
  • У народній медицині використовується при захворюваннях шкіри, серцево-судинної патології, захворюваннях вуха, горла, носа, при ряді гінекологічних проблем.

Протипоказання і побічна дія:

Можлива індивідуальна непереносимість до діючих компонентів рослини. У зв'язку з естрогеноподібним ефектом силімарину, слід з обережністю приймати особам з гормональними порушеннями (ендометріоз, міома матки, карцинома молочної залози, яєчника і матки, карцинома передміхурової залози).

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial