Інформація |

Архіви


Льон Посівний

ЛЬОН ПОСІВНИЙ (ЛЬОН ЗВИЧАЙНИЙ) Linum usitatissimum

Сімейство – Льняні (Linaceae)

Опис:

Ботанічна назва льону перекладається як "надзвичайно корисний". Це трав'яниста однорічна рослина з тонким стеблом заввишки 30-50 см, здебільшого прямостоячий і прямий, тонкий, циліндричний, частіше простий, розгалужений лише у верхній частині (у суцвітті), блідо-зелений, зі слабким восковим нальотом. Листя дуже численні, порівняно негусто спірально розташовані, 2-3 см завдовжки, 3-4 мм шириною, лінійні або лінійно-ланцетні, найбільш великі ланцетні, на верхівці гострі, сидячі, злегка сизуваті від порівняно слабко вираженого воскового нальоту, гладкі по краю, з трьома жилками. Квіти правильні, двостатеві, небесно-сині або фіолетові. Плід - багатонасінна, майже куляста коробочка з численними дрібними насінням. Насіння сплюснуті, буруватого кольору, гладкі, блискучі. Насіння Льону посівного (Semina Lini usitatissimi) входить в Державну Фармакопею СРСР, ХІ видання Європейської Фармакопеї та фармакопеї багатьох країн світу.

Період збору:

Цвіте в червні-серпні, плоди дозрівають у серпні-вересні. Лікарською сировиною є насіння і олія, яка добувається з них. Насіння збирають у вересні при обмолоті льону і досушують під навісом або в сушарках. Олію з насіння отримують методом холодного пресування.

Діючі речовини:

Насіння льону містить слиз (до 12%), вуглеводи, глікозид - лінамарін і жирне масло (до 48%), до складу якого входять гліцериди ліноленової, лінолевої, олеїнової, пальмітинової і стеаринової кислот. Склад лляного насіння багатий протеїнами, жирами, клейковиною і клітковиною. Протеїни багаті незамінними амінокислотами. Протеїнами є альбумін і глобулін. Переважають глобуліни з високою молекулярною масою (58-66%). На частку альбумінів доводиться 20-42%. Харчова цінність білка з насіння льону в бальній оцінці оцінюється в 92 одиниці (казеїн прийнятий за 100). Лляне насіння багате жирами, тому дуже цінно. Унікальність лляної олії полягає в дуже високому вмісту поліненасиченої альфа-ліноленової кислоти (АЛК). АЛК - незамінна жирна кислота в раціоні людини, сприяє здійсненню важливих біологічних функцій в організмі людини, входить до складу практично всіх клітинних мембран, бере участь в регенерації серцево-судинної системи людського організму, в рості і розвитку мозку. На сьогоднішній день високий вміст АЛК в дієті людини сприяє збільшення в'язкості крові, володіє судинорозширювальними властивостями і надає антистресову та антиаритмічну дію. Лляне насіння - один з найбагатших джерел лігнанів, які володіють антиканцерогенною дією, є антиалергеннами, а також мають потужну антиоксидантну дію. Насіння льону багате мінеральними речовинами, особливо багаті калієм, якого в них міститься приблизно в 7 разів більше, ніж у бананах в перерахунку на суху масу. Жиророзчинний токоферол, тобто вітамін E, представлений у лляному насіння головним чином гамма-токоферолом, є природним антиоксидантом. Лляні насіння перевершують боби сої по кількості олії майже в 2 рази, за вмістом біологічно активних жирних кислот на 35%, по вмісту вуглеводів в 1,7 рази.

Фармакологічні властивості:

Обволікаючі речовини (слиз), що містяться в лляному насіння, при прийомі всередину захищають від подразнення чутливі нервові закінчення слизової оболонки шлунково-кишкового тракту. Прийняті всередину насіння льону, яке набрякло у воді, потрапляючи в товстий кишечник, продовжують набухати, розпушують його вміст, полегшують просування калових мас і прискорюють спорожнення кишечника. Швидкому просуванню кишкового вмісту сприяють також жирні олії, які містяться у насінні. Поряд з цим насіння льону має абсорбуючу, протизапальну та відхаркувальну дію.

Показання:

  • Насіння льону показані при запаленні слизових оболонок дихальних шляхів і травного тракту, виразці шлунка та дванадцятипалої кишки, геморої, запорах, харчових отруєннях.
  • Зовнішньо - при різних місцевих запальних процесах у вигляді компресів і примочок.
  • Лляне масло живить мозок, покращує клітинний обмін, благотворно впливає на нервову систему, поліпшує стан шкіри, а також знижує рівень холестерину в крові.

Протипоказання і побічна дія:

Не можна зловживати препаратами з насіння льону при гострих порушеннях функції кишечника (неприборканий пронос), при посилених болях при холециститі.

Увага! Якщо у вас холецистит - вживати тільки під час їжі.Не допускається тривале зберігання слизу насіння льону. Потрібно використовувати тільки свіжоприготовлену слиз.При спільному призначенні з іншими лікарськими засобами їх потрібно приймати не раніше ніж через дві години після прийому слизу лляного насіння.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial